Jak wyczyścić dywaniki samochodowe? Poznaj najlepsze sposoby

Utrzymanie samochodu w czystości to trudne zadanie. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy na drogach i chodnikach często zalega błoto. Najmocniej cierpią przez to wycieraczki. Wystarczy raz wsiąść do auta w zabłoconych butach, a od razu zostają na nich ślady. Dlatego warto wiedzieć, jak wyczyścić dywaniki samochodowe. Zależnie od ich rodzaju są na to różne sposoby.

Dywaniki samochodowe – do czego nam służą?

Zalety dywaników samochodowych zna każdy. Ich funkcja jest prosta – zabezpieczają oryginalną wykładzinę pojazdu przed szybkim zużyciem, brudem i wilgocią. Na pewno zgodzisz się z nami, że łatwiej jest wyczyścić wyjmowane dywany niż uprać ubłoconą wykładzinę. Dywaniki są więc bardzo praktyczne – cały brud przenoszony na butach zatrzymuje się na ich powierzchni, a podłoga w samochodzie pozostaje czysta. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że regularne czyszczenie wycieraczek korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Woda pozostawiona w zamkniętym wnętrzu pojazdu, dość szybko zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Pojawi się wilgoć, która wnikając w wycieraczki, może prowadzić nawet do rozwinięcia się szkodliwej dla zdrowia pleśni. Dlatego nie warto odkładać czyszczenia dywaników samochodowych na „potem”.

Jak skutecznie wyczyścić dywaniki samochodowe?

Dywaniki należy czyścić. To, jak często zależy od sezonu. W suche letnie i wiosenne dni nie trzeba poświęcać im dużo uwagi. Wystarczy od czasu do czasu wytrzepać je z kurzu i piasku. Zimą, gdy brudny śnieg przyczepia się do butów, jest znacznie gorzej. Wtedy czyszczenie wycieraczek jest naprawdę obligatoryjne. Jest na to kilka sposobów, a każdy dedykowany do konkretnego rodzaju wycieraczek.

Skorzystaj z usług myjni samochodowej

To najlepszy wybór dla posiadaczy gumowych wycieraczek. Trzeba przyznać, że dywaniki z gumy mają swoje zalety. Oczywiście te dobrej jakości. Tanie zamienniki już niekoniecznie. Zapewniamy, że drażniący zapach nie jest ich jedyną wadą. Niektóre mogą zawierać nawet metale ciężkie i emitować szkodliwe substancje. Wracając do tematu czyszczenia – najlepiej załatwić to podczas wizyty w myjni bezdotykowej. Często można tam trafić na specjalne stanowiska z myjką ciśnieniową, która pozwoli Ci szybko i skutecznie usunąć nagromadzony brud. Cały proces zajmie Ci dosłownie kilka minut, a znacznie przedłuży żywotność gumy. Musisz wiedzieć, że zanieczyszczenia w połączeniu z rozsypywaną przez drogowców solą mogą poważnie zagrozić jej strukturze. Dlatego lepiej szybko się ich pozbyć.

Może przydać się też odkurzacz parowy

Czyszczenie dywaników welurowych jest znacznie bardziej skomplikowane. Dlaczego? Ponieważ ten materiał bardzo łatwo chłonie wodę, a na dodatek łatwo tworzą się na nim plamy. Niestety często staje się również siedliskiem bakterii i grzybów, których nie jest łatwo się pozbyć. Jak wyczyścić samochodowe dywaniki welurowe? Niektórzy kierowcy sięgają po najprostszy z możliwych sposobów, czyli piorą dywaniki w pralce. Jednak przemoczone podczas prania dywaniki muszą dość długo schnąć. A przez to mogą zacząć wydzielać nieprzyjemną woń stęchlizny. Lepszym sposobem jest więc wykorzystanie możliwości odkurzacza parowego. Nie oznacza to, że musisz go od razu kupować. Tu również z pomocą przychodzą myjnie bezdotykowe. Wystarczy znaleźć placówkę, w której dostępne są urządzenia parowe. Pranie dywanów gorącą parą pozwala nie tylko pożegnać uporczywe zabrudzenia, ale jednocześnie zabić roztocza, grzyby i bakterie.

A czasem wystarczy ściereczka i woda z mydłem

Zastanawiasz się jak to możliwe? To kwestia wyboru odpowiednich dywaników samochodowych. Na przykład wycieraczki z ekoskóry nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W ich przypadku znakomicie sprawdzają się najprostsze, domowe sposoby, czyli niezastąpione trio: ściereczka, woda i mydło.

Jak wyczyścić dywaniki samochodowe z ekoskóry?

Ekoskóra (inaczej skaj, derma, sztuczna skóra) doskonale imituje naturalną skórę – jest więc bardzo elegancka i świetnie prezentuje się wewnątrz samochodu. Produkowana jest z wytrzymałych materiałów syntetycznych, takich jak poliuretan lub polichlorek winylu. Dzięki temu jest naprawdę trwała. Właściwie traktowana może przetrwać długie lata. A utrzymanie wykonanych z niej dywaników nie jest skomplikowane. Choć wśród kierowców krążą na ten temat różne mity. Niektórzy sugerują, że wycieraczki z ekoskóry łatwo ulegają uszkodzeniom, a z czasem na ich powierzchni pojawiają się pęknięcia. Takie zdarzenia mogą mieć miejsce, ale tylko w przypadku nieumiejętnego czyszczenia. A jak powinno przebiegać? Zwykle wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Łagodne traktowanie znacznie wydłuży żywotność materiału. W przypadku większych zabrudzeń doskonale sprawdzają się tu typowe preparaty do czyszczenia tapicerki.

Pielęgnacja dywaników z ekoskóry

Jak wspomnieliśmy wyżej, skaj nie potrzebuje wymagających zabiegów pielęgnacyjnych. By zachować sztuczną skórę w dobrej kondycji i czystości, wystarczą proste, regularnie powtarzane czynności. Drobnych, suchych zanieczyszczeń takich jak piasek należy pozbyć się od razu. Najlepiej po prostu je odkurzyć lub delikatnie wytrzepać. Regularne przecieranie skóry szmatką to druga czynność, o której należy pamiętać. Dzięki temu ekoskóra pozostanie nieskazitelnie czysta i atrakcyjna wizualnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl