Jak prać dywaniki samochodowe? Sposoby, które możesz wykorzystać i takie, których musisz unikać

Jest wiele sposobów troski o wyposażenie samochodu. Mimo to wciąż nie masz pewności, jak prać dywaniki samochodowe, żeby zachowywały dobry stan jak najdłużej? Teoretycznie odpowiedź może być bardzo prosta, jednak wiele będzie zależało od materiału, z jakiego zostały wykonane, jakości produktu, a nawet modelu pojazdu i sposobu mocowania. Dlatego zebraliśmy kilka sprawdzonych sposobów na usuwanie brudu z tego elementu wyposażenia. Możesz wybrać jeden z nich, w zależności od potrzeb. Jesteśmy przekonani, że z łatwością usuniesz nagromadzony brud.

Dywaniki samochodowe - które sprawiają największe trudności?

Dywaniki samochodowe można podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejsze zestawienie opiera się na materiałach, z których zostały wykonane. Najczęściej spotykane są dywaniki gumowe.To popularne tworzywo jest wytrzymałe, stosunkowo tanie i łatwo się je czyści. Nic więc dziwnego, że króluje na podłogach wszelkich pojazdów.

Nieco inne są dywaniki welurowe. Co prawda, gorzej znoszą wilgoć i zimą mogą być problematyczne w utrzymaniu w czystości, zwłaszcza kiedy brudny śnieg powoli roztapia się na ich powierzchni. Jednak są przy tym bardzo komfortowe i wyraźnie podnoszą standard samochodu, dodając mu klasy i elegancji.

Dodatkowo, można wyróżnić dywaniki wykonane z ekoskóry. Jest to bardzo ciekawy produkt, który wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie niż jego gumowi kuzyni, a przy tym powinno czyścić się go zdecydowanie łatwiej niż produkty welurowe.

Czyszcząc dywaniki samochodowe wykonane z gumy, możesz użyć niemal wszystkich preparatów, przeznaczonych do czyszczenia takich powierzchni. Dobrze znoszą szorowanie proszkami, płynami i innymi detergentami. Błyskawicznie schną, dlatego bardzo często można je potraktować myjką ciśnieniową na stacji benzynowej. Nie należy jednak odstawiać na wiele godzin akcesoriów potraktowanych agresywną chemią czyszczącą, gdyż może ona wejść w reakcję z tworzywem i nieco osłabić jego elastyczność.

Pranie dywaników wykonanych z weluru to zupełnie inny proces. Z uwagi na swoje podobieństwo do dywanów domowych, nie jest dobrym pomysłem szorowanie ich ostrą szczotką, bezpośrednio pod bieżącą wodą. Wysoka wilgotność może negatywnie wpłynąć na stan dywaników i z czasem doprowadzić do poluzowania miejsc klejonych. Można je za to odkurzać i daje to bardzo dobre efekty. Zamiast korzystać z wody pod ciśnieniem, możesz je wytrzepać.

Pranie dywaników z ekoskóry

Ekoskóra, czyli tak zwany skaj, to bardzo wdzięczny materiał i jeśli się go odpowiednio traktuje, potrafi służyć latami. Niestety, bardzo często spotyka się z opiniami, że ma tendencję do pękania i łatwo go uszkodzić. Nie jest to jednak prawda i wynika to zwykle z nieprawidłowego użytkowania. To bardzo często wiąże się z tym, że takie dywaniki samochodowe są nieumiejętnie prane.

Ekoskóra wymaga zupełnie innego traktowania!

Pranie dywaników samochodowych z ekoskóry wymaga od Ciebie nieco innego podejścia. Po pierwsze, musisz pamiętać, że skaj, pomimo, że jest podobny do swojego naturalnego odpowiednika, nieco inaczej reaguje na substancje. Po pierwsze, nie powinno się go natłuszczać i nawilżać. W przeciwieństwie do skórzanych elementów, ekoskóra nie będzie chłonąć tych preparatów i nie nabierze przez to większego połysku.

Jak prać dywaniki samochodowe? Z ekoskóry najlepiej na sucho

Pranie dywaników samochodowych w kontekście ekoskóry może brzmieć nieco dziwnie, bo pod żadnym pozorem wkładać ich do pralki nie wolno. Działanie silnego detergentu osłabia tworzywo, co prowadzi do matowienia, pękania a co za tym idzie - do nieodwracalnych uszkodzeń. W zamian za to powinieneś potraktować swój dywanik ze skaju wilgotną ścierką i przecierać go regularnie, w celu usunięcia brudu. Z naszego punktu widzenia to bardzo dobry sposób.

Woskowanie dywaników z ekoskóry - to też nie przejdzie

Teoretycznie, mogłoby się to wydawać świetnym rozwiązaniem. Ekoskóra jest często błyszcząca, a wosk zostawia cieniutką warstwę ochronną na materiale. Nic bardziej mylnego. Preparaty woskowe często wchodzą w reakcję z materiałem i powodują jego spękanie. Pranie dywanika samochodowego w detergencie z woskiem nie nada mu także wyjątkowego połysku, bo wosk sprawdza się na twardych powierzchniach o stabilnej strukturze, a skaj jest elastyczny i odkształca się pod wpływem nacisku. Ponadto, jest to niezwykle niewygodne rozwiązanie, bo samo nałożenie wosku sprawi Ci tylko niepotrzebny kłopot.

W żadnym wypadku nie trzepać - to doprowadzi do uszkodzenia materiału

Trzepanie dywaników samochodowych wykonanych z ekoskóry to kiepski pomysł. One nie kumulują brudu jak ich welurowe odpowiedniki. Co gorsza, takie traktowanie może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia tworzywa, a to niestety jest zwykle trudne do naprawy.

Najprostsze metody są najlepsze

W przypadku prania dywaników z ekoskóry, najlepiej umyć je ciepłą wodą z mydłem. Takie łagodne traktowanie wydłuży żywotność materiału i sprawi, że łatwo będzie go wyczyścić. To podejście zdecydowanie rekomendujemy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl